Desatoro – „Nepokradneš“ – 1. časť: Úvod a duševné vlastníctvo

Autor: Martin Šiška | 19.4.2019 o 19:33 | (upravené 19.4.2019 o 19:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

„ Pokoj bude dielom spravodlivosti a jej výsledkom bude pohoda i bezpečnosť naveky. “ (Iz 32, 17) Čo si myslíte, je v našej krajine a vo svete pokoj? Vo svete určite nie. A u nás doma? Na uliciach sa nebojuje.

Je mier. Takže mali by sme všetci pokojne spávať a nemali by sme sa obávať o svoju existenciu, bývanie, prácu, majetok? Pokoj je dielom spravodlivosti. Nuž, a tu je snáď skrytá aj odpoveď. Väčšina z nás asi vie, že tá spravodlivosť akosi nefunguje, aspoň nie vždy, nie všade a nie pre každého. So spravodlivosťou úzko súvisí ďalšie Božie prikázanie – „nepokradneš.“ V dnešnej dobe klientelizmu, podvodov, rodinkárstva a korupcie je veľmi aktuálne a dúfam, aj neveriacimi akceptované prikázanie.Ono má opäť za úlohu chrániť nás, naše vzťahy a majetky. Jeho úloha je aj výchovná, tak ako aj všetkých častí Desatora.

 

V časoch totalitného komunistického režimu sa u nás udomácnilo slovné spojenie: „Kto nekradne, okráda svoju rodinu.“ V mene ochrany a budovania svojej rodiny sa teda okrádal štát – teda v ňom združené všetky rodiny. Ľudia sa snažili kompenzovať straty, ktoré im štát spôsobil zabavením ich majetku v mene budovania svetlejších zajtrajškov. Kradlo sa vo veľkom, v malom, všetko a snáď všade – bol to akoby národný šport. Postupne sa roztáčalo čertovo koleso nespravodlivosti. Jedna nespravodlivosť vyvolávala ďalšiu. Mnohí si mysleli, že pádom komunizmu toto rozkrádanie a neúcta k cudziemu majetku skončí. 

 

Ako vidíme, aj po štvrťstoročí slobody si nesieme toto dedičstvo našej minulosti so sebou a často nechápavo pozeráme na nestrážené a nezabezpečené veci v zahraničí, ktoré zostávajú na svojom mieste.

 

Zákony a predpisy síce máme, ale akosi sme si zvykli ich buď obchádzať alebo nedodržiavať, najmä keď nás nikto nevidí, resp. nechytí. Boh však vidí všetko, ba čo viac, vidí aj naše pohnútky a úmysly. Stále je v nás akosi zakódované, že krádež zo spoločného (európskeho, štátneho, družstevného...) vlastníctva je menej ako krádež z osobného vlastníctva.

 

Krádež je vždy krádežou, nech by bola akokoľvek rafinovane zaobalená a skrytá. Nezabúdajme však ešte na Božiu spravodlivosť, ktorá tých, čo majú väčšiu zodpovednosť a moc, viac potrestá ako tých, ktorým sa zverilo menej. Vyššie postavení ľudia totiž svojim nespravodlivým konaním okrem väčšej priamej škody na majetku ešte spôsobujú nemalé škody zlým príkladom a pohoršením.Len pred pár rokmi sme pri slove krádež mali na mysli väčšinou odcudzenie hmotnej veci. Krádež nehmotného majetku sa skôr týkala autorských práv, patentov a značiek. Dnes – v dobe výpočtovej techniky a internetu – je oblasť ochrany duševného vlastníctva stále viac a viac bodom záujmu. Autorské práva hudobných a filmových diel sú často porušované nezákonným kopírovaním a šírením. Okrem hrdosti, že nekradneme, v tejto oblasti by možno mohol pomôcť iný pohľad na vec. Radšej mať menej, ale za to kvalitnejšej tvorby. Takto si viac premyslíme, za čo dáme svoje peniaze. Často sa totiž stáva, že na množstvo hudobných skladieb a filmov ani nemáme čas, aby sme si ich vypočuli alebo pozreli. 

 

V oblasti získavania programového vybavenia do našich domácich elektronických miláčikov s monitorom je v dnešnej dobe veľmi priaznivá situácia. Takmer všetky druhy programov, vrátane operačných systémov, je možné oficiálne a bezplatne získať z rôznych špecializovaných stránok. Jedná sa o tzv. freeware, ktorý vyvíjajú zväčša nadšenci na veľmi vysokej profesionálnej úrovni. Je však smutné, že o týchto produktoch školy, obecné úrady, ba ani jednotlivci často netušia. Najmä v štátnej správe by sa dali ušetriť nemalé finančné prostriedky. Neokrádal by sa tak štát nákupom niečoho, čo je možné získať zdarma. Takže aj v tejto oblasti to ide bez prekračovania zákona. Možno sa Vám to zdá ako banalita, ale naozaj sa v štátnej správe mnohé softvéry kupujú úplne zbytočne. Otázka je prečo sa to takto deje, ale odpoveď nie je celkom jednoduchá.

 

Martin Šiška
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini s Ficom si posielajú odkazy cez tlačovky

Pellegrini opäť odpovedal na otázky o Druckerovej strane.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pellegrini sa pustil do Fica, aj keď to maskoval

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer.


Už ste čítali?