O tom,čím by mohli byť Vianoce

Autor: Martin Šiška | 10.12.2012 o 22:23 | (upravené 11.12.2012 o 8:37) Karma článku: 9,89 | Prečítané:  212x

Vianoční „posli“ prišli aj tento rok už v októbri. Veď čím skôr prídu … nie, neodídu skôr, ale viac zarobia. Všade okolo nás sa to pseudovianocami len tak hemží. V reklame každého formátu, v televízii, v rozhlase idú vraj vianočné piesne, v obchodoch predávajú adventné kalendáre, ale bez malého Ježiška. Na Neho dokonca aj v takomto typicky vianočnom predmete zabudli...

 

Čo je však horšie, že ľudia na neho zabúdajú aj na iných miestach, ktoré majú navodzovať vianočnú atmosféru. V časopisoch sa predbiehajú v článkoch s vianočnou tématikou, pričom, aby boli korektní pospomínajú všetky možné alternatívy slávenia Vianoc. V takomto zmätku a prebytku informácií sa bežný konzument článkov s protikresťanským podtónom ťažko orientuje a nadobúda dojem, že betlehemské dieťatko v jasliach je len jednou z možností ako vysvetliť Vianoce.

Prepáčte ak Vám túto idylku falošnej tolerancie a podsúvania poloprávd naruším tvrdením, že Vianoce sú predovšetkým a výhradne oslavou príchodu malého Ježiša Krista Božieho Syna – všetko ostatné je klam a/alebo tvrdý biznis .

Teda Vianočné sviatky sú nielen oslavou narodenín historickej kultovej postavy dejín, ale predovšetkým Bohočloveka, ktorý nám prišiel ukázať, čo je Láska. Povedať a ukázať svojím životom, čo skutočne myslel pod Desatorom božích prikázaní.

Ak oslavujeme tieto Narodeniny ako kresťanský sviatok, tak ich čaro môže, ba dokonca musí z roka na rok narastať. Nie je to totiž sviatok konzumu bez rozumu, ale sviatok oslavy Lásky. Rozmenené na drobné: Človek je povolaný žiť vzťahy v láske. Ideálne miesto na takéto vzťahy nie je naše pracovisko, ani škola, ba dokonca ani supermarket, ale naša RODINA. Sme teda, nielen ako kresťania, pozvaní intenzívnejšie počas týchto sviatkov ponúknuť seba iným – najmä svojim blízkym. Ak žijeme harmonický usporiadaný vzťah doma, potom môžeme prenášať pokoj aj mimo svojich domovov – zamestnanie, škola, supermarket.... Aj hľadanie pokoja môže byť cieľom každého slávenia, oddychu a relaxu – mať opäť novú silu a chuť žiť pokojné vzťahy s ostatnými – aj s tými, ktorí nám „lezú na nervy“.

Ako však načerpať z Vianoc maximum a nepodľahnúť zdanlivej „presile“ konzumu ? Priam ideálnym návodom je práve obdobie Adventu. Teda systematická príprava na príchod Krista. Najdôležitejšie veci sú očiam neviditeľné. Vidí ich však naše srdce a Boh. Veď iba Ježiš nám sľubuje pravý pokoj, ktorí nám najmä v dnešnej uponáhľanej dobe tak viditeľne chýba. Teda nie zdanlivý pokoj získaný nejakou meditačnou technikou, či kúpou nejakej vytúženej veci.

Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu.“ (Mt 11,28-29)

Ak máme totiž v srdci pokoj, tak vieme inak riešiť problémy. Nevybuchneme pri prvom podnete, nie sme nervózni pri nezdare, naša reč je pokojná, myseľ triezva a skutky rozvážne. Takýmito ľuďmi nás chce mať Boh a, verím, že nimi chceme byť aj my.

Ale ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť. Proti tomuto zákona niet. “ (Gal 5,22-23)

Chce, aby sme boli šťastní už tu na zemi. Ťažko nám ponúkne niečo zaujímavé v Nebi, ak tu na zemi nemáme o tieto jeho dary záujem. Malý Ježiško nám ponúka ovocie Ducha.

Veď celý zákon sa spĺňa v jedinom slove, v tomto: "Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!" (Gal 5,14)

A o tomto sú kresťanské Vianoce. O Láske. Prajem Vám všetkým zažitie ovocia Ducha v nadchádzajúcich sviatkoch a nielen v nich.

 

Martin Šiška

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?