Vystúp zo strany, oslabíš chobotnicu

Autor: Martin Šiška | 6.2.2012 o 8:56 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  713x

Si členom nejakej strany, ktorá je práve v parlamente ? Tak táto výzva je určená práve Tebe. Ak nie si členom, tak týchto pár riadkov snáď priblíži zvrátenosť, ktorú tu roky podporujeme všetci – či už vedome alebo nevedome.

 

Pred Nežnou revolúciou prakticky existovala iba jedna strana – komunistická. Po prvých slobodných voľbách sa do parlamentu dostalo viacero úplne nových politických strán a hnutí. V prvom nadšení zo slobody niektorí duchaplní jedinci „nestratili“ hlavu a chytili sa príležitosti – začali rozkrádačky štátneho majetku v plnom prúde. Pri moci sa striedali rôzne živly, volili sme menšie zlo. Postupne vládnuce garnitúry vycicali zo štátu čo sa dalo. Za Mečiara to boli hodnoty nadobudnuté v minulosti, za Dzurindu hodnoty zo súčasnosti a za Fica hodnoty z budúcnosti (vo forme budúcich splátok). Samozrejme, je to len približné delenie.

Za socializmu členstvo v strane zabezpečovalo straníkovi dobré postavenie v práci, prístup k vzdelaniu, možnosť vybaviť takmer čokoľvek cez stranícke štruktúry. Nepripomína Vám to však aj dnešný stav spoločnosti a dnešné fungovanie väčšiny politických strán? Akurát, namiesto jednej strany, tu máme hneď niekoľko strán – každému podľa chuti. Rádový člen zaplatí členské, zúčastňuje sa na schôdzach, plenárnych zasadnutiach...

Takto sa dostane do styku s vplyvnými ľuďmi zo svojho okolia, ktorí mu sú ochotní „nezištne“ pomôcť s „čímkoľvek“. Prečo ? Lebo majú styky. Predsa predseda miestneho združenia danej strany pozná ľudí, ktorých daná strana dosadila na ten - ktorý úrad, školu, políciu, súd...

Ak dotyčný člen strany využije „nezištnej“ bratskej pomoci, tak sa stáva vazalom. Určite sa cíti dobre vo vplyvnej spoločnosti, ktorá má moc – však mu pomohli. Neskôr on pomôže zas strane – najlepšie finančne – podľa miery záväzkov.

Tento systém bratskej súdržnosti funguje snáď v každej politickej strane, pričom platí priama úmera medzi výškou postavenia a mierou možnej „vzájomnej hospodárskej pomoci“.

Vrcholné vedenie strany robí tú najvyššiu politiku – a väčšinou (ako sme svedkami) aj najšpinavšiu.

Je otázne, čo vlastne robia miestne združenia a spolky jednotlivých strán okrem agendy, ktorá vyplýva z ich existencie. Osobne si myslím, že celá činnosť strany spočíva v zabezpečovaní peňazí pre svoj chod – t.j. nerobí žiadnu činnosť, z ktorej by nemala skôr či neskôr peňažný zisk. Pred voľbami sú všetci v pohotovosti – varia guláše, usporadúvajú besedy, športové dni – všetci sú takí prístupní, milí, vedia o všetkých problémoch aj tých najjednoduchších ľudí …

Po voľbách sa režim mení, skľudňuje a robí sa príprava na ďaľšie voľby. Stranícke pobočky však potrebujú z niečoho žiť – ľudia, budovy, autá – to všetko predsa niečo stojí a určite nie málo. Nikto určite neverí, že na to stačia členské poplatky. Ale je tu ešte príjem zo štátu podľa výsledkov volieb. Štát (teda všetci – nestraníci a aj prislušníci iných strán a hnutí) vlastne priamo finančne podporujú túto stranícku mašinériu, ktorá zabezpečuje nadradenosť svojim členom. Ďalšie – a asi najvýraznešie finančné podporovanie sa stranám dostáva od „akože sponzorov“, ktorí čírou náhodou vyhrali v lotérii niekoľkokrát za sebou prvú cenu. Tou prvou cenou sú predražené štátne zákazky, o ktorých úplnou náhodou rozhodlo alebo rozhodne príslušná strana.

„Geniálne“ fungujúci systém, v ktorom sú takmer všetci spokojní. Takže po 20-ich rokoch slobody tu máme namiesto jednohlavej hneď niekoľkohlavú chobotnicu (rozumej strana = hlava), ktorá je čím ďalej tým pažravejšia, ale aj mocnejšia. Čím viac ju kŕmime, tým je hladnejšia a rozrastenejšia. Okrem zmeny zvonka (protesty, štrajky, voľby,...), je tu určitá – aj keď malá – možnosť zmeny zvnútra. A tu smerujem moju úvahu.

Ak si členom strany/hnutia a máš aspoň štipku svedomia a nezakalený zrak, tak vystúp zo strany, ktorá je súčasťou chobotnice – mafie. Strana, ktorá stratí svoju členskú základňu sa skôr rozpadne a prestane parazitovať na slušných luďoch.

 

Martin Šiška

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?