Kto a prečo útočí na Cirkev ?

Autor: Martin Šiška | 18.4.2011 o 8:01 | (upravené 19.4.2011 o 7:53) Karma článku: 13,95 | Prečítané:  4139x

Azda nemiestna otázka? Veď médiá len „informujú“ o dianí v Cirkvi, tak aké potom útoky ? V uplynulom Roku kňazov boli zvýšené útoky priamo na kňazov. Niektorí kňazi spôsobili ťažké zranenia ľuďom, tým aj Cirkvi , za čo boli právom odsúdení.

 

Z médií sa však už nedozvieme, že niektorí obvinení kňazi boli len predmetom vymyslených fám. Prečo ?

Taktiež si málokde vypočujeme, prečítame,... čo Cirkev, resp. jej aktívni členovia robia dobré pre spoločnosť. Ako sa angažuje mládež v pomoci starším, stretká, tábory, športové a duchovné aktivity. O nedávnej púti zaľúbených v Šaštíne sa dozvedáme len sporadicky. O týždni manželstva sa „taktne" mlčí. V máji bude Deň rodiny - o ňom sa minulý rok média zmienili len okrajovo, ak vôbec. O výsledkoch rôznych dobročinných aktivít a zbierok by sme sa možno dovedeli až vtedy, keď by ich niekto zneužil. Potom by boli azda hodné miesta vo vysielaní, azda aj na prvých stránkach novín a časopisov.

Ktoré médiá informovali o masívnych obráteniach v zemetraseniami postihnutom Haiti ?! O tom ako tam mnohí vyznavači voodoo prijali kresťanstvo ?!

Cirkev to sú všetky genérácie jej „členov" s ich chybami, ale najmä s veľkými srdciami otvorenými pomáhať a budovať. Nikto sa nevyjadruje otvorene k morálnym veciam takým spôsobom, ako Cirkev a ich predstavitelia. Mám na mysli tie najháklivejšie témy, ktoré rozprúdia krv v nejednom z nás, ktorí vidíme akým spôsobom médiá manipulujú a jednostranne informujú o postojoch k morálke.

Nezdá sa mi, že by niekomu až tak vadilo to, že Cirkev sa otvorene a nemenne hlási k trvalému manželskému zväzku muža a ženy. Taktiež azda by mohli „prehltnúť" to, že Cirkev ako ideál ohlasuje čistý predmanželský vzťah. Tak čo potom tá Cirkev také hlása, že mnohí si dajú tú námahu a účelovo skresľujú, mnohé fakty zamlčiavajú (o útokoch na kresťanov vo svete sa na Slovensku akoby nevedelo) a niektoré veci sa, naopak, zveličujú podfarbujú (moderátorka označí nejaký film/osobu/činnosť za kontroveznú...) ?

Už možno tušíte, že som nespomenul oveľa citlivejšiu tému, ktorá sa používa okrem iného aj na ovplyvnenie voličov. Je to otázka ochrany života od počatia až po prirodzenú smrť. Čo, zjednodušene povedané, je obsiahnuté v postoji k potratom, antikoncepcii a k eutanázii. Viete si predstaviť, že by Cirkev súhlasila a dokonca presadzovala potraty, antikoncepciu a dokoca aj eutanáziu - mnohí by jej vyčítali, že nebráni to, čo hlása a čo hovorí Boh skrze Bibliu a Zjavenia. A mali by pravdu. Buďme však radi, že na Cirkev sa útočí kvôli tomu, že zastáva Život. Ale stále sme akosi neodpovedali na to, prečo médiá útočia. Podľa môjho pozorovania, možno vidieť za nimi majiteľov, akcionárov týchto médií - ľudí, ktorí ich nielen vlastnia a majú z nich zisk, ale ktorí ich môžu priamo ovplyvňovať (bez ohľadu na objektívnu pravdu a morálku). Je len otázkou vnútornej sily a morálky týchto ľúdí do akej miery a na aký cieľ využijú/zneužijú svoj vplyv. Všetky „prešľapy" v médiách by sa dali azda považovať za zhodu náhod, neinformovanosti až amaterizmu, čo všetko však pôsobí skôr ako prejav hnevu až nenávisti k Cirkvi. Lenže je tu ešte jedna súvislosť. Finančné skupiny vlastniace médiá majú svoje aktivity aj v iných oblastiach - vo farmaceutickom priemysle, v zdravotníctve, v poisťovníctve,... takže ťažko hovoriť o nejakej úplnej nezávislosti (česť výnimkám).

Majiteľovi farmaceutickej firmy predávajúcej vo veľkom antikoncepciu, resp. firmám, ktoré musia platiť starostlivosť o starých ľudí, ... sa asi ťažko počúva hlas Cirkvi o ochrane života.

Možno to celé znie ako nejaká paranoja z holywoodskeho filmu, ale na Slovensku (a je to žiaľ aj svetový trend) je previazanosť na médiá značná (stačí sa začítať do odbornej tlače, pozrieť si výpisy z obchodného registra, ...informácií je mnoho - stačí ich iba pospájať).

Určite táto úvaha nepokrýva a nevyčerpáva všetky dôvody na útoky voči Cirkvi. Je to zložitejšie akoby sa mohlo zdať, veď tak, ako medzi veriacimi sú takpovediac zblúdilci, podobne je to aj v iných oblastiach - médiá nevynímajúc.

Čo však robiť s tým, keď vidíme „nevyváženosť" v informovaní? Byť aktívnejšími pri informovaní nášho okolia, neveriť všetkému, sledovať informácie priamo zo zdroja (Cirkev má svoje noviny, časopisy, rádio, televíziu, web stránky,...). Nuž a potom to všetko spracovať srdcom a rozumom. Vyberať si už pri kúpe novín/časopisu, či voľby rozhlasovej, či televíznej relácie podľa obsahu posolstva, ktoré prinášajú.

Cirkev hlása Ježišov odkaz: „Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie. Ja som dobrý pastier. Dobrý pastier položí svoj život za ovce (Jn10,10-11)"

A čo sa nachádza tesne pre týmito slovami ? Niečo veľmi trefné: „Zlodej prichádza, len aby kradol, zabíjal a ničil. (Jn10,10)"

Myslím si, že „kľúč" na identifikovanie zlodeja máme, len ho použiť. Iste ho budeme potrebovať častejšie s blížiacimi sa najväčšími kresťanskými sviatkami - Veľkonočným trojdním. Na Cirkev sa každoročne pred sviatkami začnú množiť útoky (žeby náhodou?).

 

Všetko zlo, ktoré je prítomné, či už vo vnútri Cirkvi alebo mimo nej má však spoločného menovateľa. Píše o ňom prvý pápež sv. Peter. „Buďte triezvi a bdejte! Váš protivník, diabol obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral. Vzoprite sa mu, pevní vo viere, a vedzte, že také isté utrpenie dolieha na vašich bratov po celom svete. A Boh všetkej milosti, ktorý vás v Kristovi Ježišovi, povolal do svojej večnej slávy; on sám vás po krátkom utrpení zdokonalí, posilní, utvrdí a upevní. (1Pt5,8-10)"

Azda si len dovolím podotknúť, že Peter píše o Diablovi: „je ako lev", teda nie je levom (v našom ponímaní honosným predstaviteľom šeliem a predurčeným víťazom).Víťazom je niekto iný, ktorého víťazstvo na kríži budeme sláviť v najbližsích dňoch.

Želám Vám radosť z príslušnosti k spoločenstvu, ktoré sa hlási k Víťazovi. K spoločenstvu, ktoré sa hlási k Ježišovým slovám: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa. Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho. (Jn14,6-7)"

 

Pozn. autora: Článok bol publikovaný v časopise farského spoločenstva v Kostolnej pri Dunaji „Čo nového? - Mi Újság ?" č. 30

 

Martin Šiška

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?