Slovenské vysoké učiliská

Autor: Martin Šiška | 11.4.2011 o 8:09 | Karma článku: 10,31 | Prečítané:  1318x

Dovolím si tvrdiť, že akákoľvek univerzita, ktorá udelí vysokoškolský titul neoprávnene je nielen hanbou mesta, ale celého štátu.

 

 

Pred pár rokmi bolo stredoškolské vzdelanie s maturitou „pojmom“ a „vstupenkou“ do dobrého zamestania. Aby však absolventi učilísk neboli ukrátení, tak sa vymyslel hybrid „učilisko s maturitou“. Takáto kamufláž by sa snáď dala prepáčiť, ak by sa nerozšírila aj na vysoké školy.

V médiách ešte stále doznieva vyhlásenie primátora mesta Trenčín na margo miestnej univerzity a reakcií študentov na toto vyhlásenie. Dovolím si tvrdiť, že akákoľvek univerzita, ktorá udelí vysokoškolský titul neoprávnene je nielen hanbou mesta, ale celého štátu. Nespomínam si, že by poslucháči tejto univerzity protestovali v uliciach mesta voči nečestnému udeľovaniu titulov, keď to bolo aktuálne. Vtedy to nepovažovali za útok na česť univerzity. Ak niekto nahlas pomenuje stav vysokej školy, tak namiesto reflexie a snahy zlepšiť stav a meno školy, tu je protest, petície, krik...

 

Čo je však oveľa smutnejšie, že pochybných vysokých škôl je na Slovensku oveľa viac. Niektoré sú relatívne mladé, iné majú za sebou už dlhšiu históriu.

Mám dojem, že komunistické heslo „prácu pre každého“ dnešní budovatelia svetlých zajtrajškov (červení aj modrí) obmenili na :„vysokoškolský diplom pre každého“.

Dokonca sa to stanoví zákonom – malou ukážkou je propaganda, že zubní technici (vyrábajúci zubné protézy – teda veľmi šikovní a manuálne zruční pomocníci zubárov) by mali mať VŠ vzdelanie. Absurdita možná asi len na Slovensku. Argumenty, ktoré boli použité na propagáciu boli priam smiešne (stále nové technológie, počítače,...), podľa nich by VŠ mali mať aj murári, pekári, predavači... veď aj v týchto odboroch je tiež veľký pokrok, nové technológie, počítače...

 

Dávnejšie ma poburovalo to, že slovenské VŠ vzdelanie nie je uznávané vo svete. Všetci dúfali, že sa to časom zmení a naše vysoké školy sa akreditujú na medzinárodnej úrovni. Teraz však je stav oveľa horší. Vysokoškolské učiliská rozdávajú tituly jedna radosť už niekoľko rokov. Poslucháči týchto škôl sa sťažujú na „ťažké štúdium“, pričom z ich rozhovorov sa človek dozvie koľkýkrát idú na skúšku, ako podvádzal na skúške,... Čo je to za fakultu, na ktorej majú poslucháči jednotky, pričom na technickej univerzite pohoreli a neprešli ani do druhého semestra? Aké nároky sa kladú na týchto školách ? Kto tam vyučuje ? Kde sa absolventi uplatnia ? Vari nechceme, aby takéto inštitúcie vydávajúce diplomy mali nejaké uznanie v zahraničí. Na Slovensku sme zvyknutí na všelijaké zvrhlosti vo vzdelávacom systéme – dokonca aj navyšších titulov. Rýchlopečený politický profesor a bývalý minister Jahnátek je priam výsmechom všetkým serióznym akademikom a vedcom. Ale v zahraničí nám na naše vysoké učiliská neskočia – asi vedia prečo.

Vysokoškolské vzdelanie má byť síce prístupné každému, ale nároky majú byť postavené tak, aby ho mohli absolvovať len tí najlepší a najtalentovanejší. Má svedčiť o mimoriadnej kvalite a profesionalite absolventa, o jeho schopnosti spracovať, analyzovať a aplikovať aj nové náročné znalosti zo svojho odboru, prípadne prispieť novými.

Ak však vytvoríme všakovaké pobočky, detašované pracoviská a „tiež univerzity“, či fakulty priamo v mieste bydliska titulochtivých žiadateľov, tak ťažko budeme mať kvalitu. Mať vzdelaný národ neznamená, že každý druhý maturant bude mať aj VŠ diplom. Aj stredná škola, či učilisko môže poskytnúť primeranú kvalitu vzdelania, ktoré bude slúžiť nielen na odborné uplatnenie absolventov, ale aj ako východisko pre spoločenský rozhľad a zaradenie.

Je mi veľmi smutno zo stavu slovenského vysokého školstva. Kto zruší pochybné univerzity, fakulty, detašované pracoviská,...? je to vôbec možné ? Dokedy budú takéto fakulty sériovo produkovať diplomovaných nezamestatných jedincov, ktorí si chceli predĺžiť študentský život a skrátiť cestu k titulu? Kedy bude VŠ diplom zárukou kvality absolventa ?

Obávam sa, že aj v tejto oblasti bojujeme so silným politicko-ekonomickým lobby a túžbou mladých ľudí po titule bez dôrazu na vzdelanie.

 

Martin Šiška

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?